Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Zamów motoreduktory.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktory wybierzesz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają na skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, toteż zawsze pojawia się nieduża dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą także inne elementy jak hamulce albo sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na drobiazgowe wyliczenia i testy poszczególnych kompletów elementów. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do lekkich, średnich lub znacznych obciążeń, jak również do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym sektorze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (DC, BLDC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł lub transport, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, wyciągi górskie czy mieszadła. Ogromne spektrum rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy spowodowała, iż liczbę możliwych zestawów, które dzisiaj oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, ale zasadniczo w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]