Silnik prądu stałego

Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Wiele przedmiotów, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie bądź olbrzymie, te urządzenia zmieniły nasz sposób życia oraz pracy, tymczasem przeciętny obywatel zazwyczaj nie wie, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Silniki elektryczne prądu stałego – co warto wiedzieć?

Zadaniem silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem grupy osób. Do ich budowy, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki najlepszych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Gaston Planté, Thomas Edison oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, nieruchomego stojana i szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za bezgłośne działanie, jak równieżswoją niezawodność.

Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do przemysłowego wykorzystania

Powiedzieć, iż silniki DC są używane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są częścią sterowanych zdalnie samochodzików oraz pociągów, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie kupimy również naszym córkom i synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne będą normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniczków na prąd stały używają także miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od szanowanych światowych marek.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]