Węzeł optyczny – budowa i parametry

Jeśli szukasz węzła optycznego, odwiedź tę stronę

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal zawsze tworzy się z zastosowaniem światłowodów. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech światłowodu – płynności transmisji informacji i niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie istnieć bez właściwych części pozwalających na przekaz danych oraz ich kodowanie. Aby zamontować taką instalację niezbędne są takie elementy jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej instalacji – umożliwiają wszak zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak więc działają? Jakie zalety musi mieć dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Należy jednak dodać, że jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi oprócz tego wykonać odwrotną operację. Pasmo, na którym zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru megaherców do nawet 1 gigaherca. Do sprawnego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku węzła przed kurzem, wodą i innymi zagrożeniami – zwykle zrobiona ze stali.

Który węzeł optyczny kupić?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą określone parametry. Najistotniejsze jest pasmo pracy urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych abonentów, do których prześle sygnał. Oprócz tego warto sprawdzić pobór energii – w dużej mierze rzutuje to na cenę użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy naprawach instalacji, warto także przetestować sposób kalibracji węzła – najlepiej, jeżeli pozwala na zdalną modyfikację wartości parametrów.

Kontakt:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]