Jak skutecznie pracować zdalnie?

Do tej pory praca zdalna istniała jako dodatek do pracy w biurze. Nierzadko była pewną formą benefitu dla pracownika. W czasie utrzymującej się od kilkunastu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już koniecznością. Lecz nie każdy umie poradzić sobie z takim systemem pracy. Rozwiązaniem jest właściwa organizacja. Jak więc sprawnie wykonywać pracę w home office?

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, sporo firm zdecydowało się przejść na systemem pracy zdalnej. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli dotychczas styczności z takim trybem pracy, efektywne zaplanowanie czasu jest ogromnym problemem, bo zmusza ich do zastosowania paru nowych zasad.

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce do pracy w mieszkaniu?

Po pierwsze warto znaleźć sobie wygodne miejsce do pracy. Idealną opcją jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Jednakże nie w każdym domu jest to wykonalne. Częściej mamy jedynie minimum miejsca na ustawienie stolika bądź biurka i to też się sprawdzi. Kluczowe jest jednak to, aby strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Naturalnie trzeba też zadbać o oświetlenie, by było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie posiadasz w mieszkaniu ergonomicznego fotela czy biurka to rekomendujemy rozważyć jego zakup na wyprzedaży bądź przejrzeć lokalne propozycje sprzedaży na Facebooku.

Szczegółowe rozplanowanie codziennej pracy

W czasie pracy poza biurem istotna jest dyscyplina oraz sumienność w realizowaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać się tak, jak podczas pracy w firmie. W przypadku, gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Trzeba mieć na uwadze, żeby w godzinach pracy nie wykonywać domowych obowiązków. Skutecznym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest korzystanie z metody Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem pomiędzy kolejnymi zadaniami oraz wyłączenie notyfikacji z portali społecznościowych.

Dress code a praca zdalna

Dzień przesiedziany w piżamie pomimo, że brzmi cudownie, może mieć niekorzystny wpływ na naszą produktywność. Codzienny ubiór może być na tyle komfortowy, że będzie powodować rozleniwienie. Żeby do tego nie doprowadzić warto zadbać o swoją prezencję, zwłaszcza jeżeli w godzinach pracy zdarzają się konsultacje na videochacie. Będziesz się czuć wtedy bardziej profesjonalnie.

Podtrzymanie relacji pomiędzy kolegami z pracy

W przypadku przejścia na zmiany pracy na home office znikają ceremoniały biurowe jak poranne rozmowa przy herbacie, wspólny dojazd bądź wyjście na obiad. Do zachowania koleżeńskich stosunków ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności porozmawiania równocześnie z większą grupą pracowników, łatwiejsze będzie spotkanie online przez Zoom, Skype czy Google Meet. Gdy odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z biura również tematów osobistych. W pracy z domu niesłychanie ważne jest utrzymanie odpowiedniego komfortu mentalnego, szczególnie kiedy nieczęsto widujemy się z innymi znajomymi.