Do czego nosić kolczyki i pierścionki z topazem mistycznym?

Zobacz, gdzie nabyć mistyczny topaz

Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od dawna szczycącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka może się wydać, że to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem specjalnej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. To z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od metalu, którym jest pokryty. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień ma fioletowy odcień, niebieski zaś jest efektem rozgrzania topazu bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre skutki daje stosowanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub na Syberii.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często używają go więc do produkcji wisiorków, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do wieczorowych kreacji – świetnie wygląda również w pracy. Ważna okazuje się również różnorodność barw, sprawiająca, że prościej można wybrać ozdoby do danego stroju.