Pierścionki zaręczynowe są z nami od Starożytności

Zobacz, gdzie kupić pierścionki zaręczynowe Kraków.

Gdy spotkasz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Najpierw jednak następuje ta wyczekiwany przez wiele kobiet moment – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota oraz diamentów

Obdarowanie kobiety pierścionkiem to niezwykle stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają formę okręgu, który reprezentuje wieczność. Tradycyjnie już nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z przeświadczenia, iż od tego palca biegnie “vena amoris”, a więc żyła wiodąca prosto do serca. Ogólnie uważa się, że obyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Z początku wytwarzano je z tataraku, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, przede wszystkim żelaza. Drogimi pierścionkami ze złota lub srebra obdarowywano jedynie wtedy, gdy mężczyźni chcieli zaprezentować swoją całkowitą ufność do przyszłej żony. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, platyną i złotem, jednak materiały te faktycznie szeroko stosuje się do ich wytwarzania dopiero od kilku stuleci, natomiast znamienny przyrost ich uznania daje się zauważyć w poprzednim wieku.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich koszt ma znaczenie?

Nie ulega wątpliwości, że pożądana biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścionek z dużym diamentem, jednak możliwości dowolnego dobierania przeróżnych kamieni i metali są olbrzymie. Nie licząc diamentów wykorzystuje się rubin, szmaragd czy szafir. Część osób wybiera tańsze metale, jak srebro, stal damasceńską, tytan, a także drewno, niemniej jednak wciąż na rynku dominują pierścionki wytworzone z platyny i przeróżnych rodzajów złota (różowego, żółtego i białego).
Ile powinniśmy środków przeznaczyć na pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przeświadczenie, iż narzeczony winien wydać na niego co najmniej dwukrotność swojej pensji. Koszt zakupu zależny jest od kilku elementów: designu, liczby karatów, użytego kamienia czy surowca, wobec tego każdy znajdzie piękny, nietuzinkowy pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednakże, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim wyrazem zaangażowania oraz miłości, dlatego jego wartość nie ma ogromnego znaczenia. Ważne jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]