obrączki ślubne kraków

Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Dla większości dzień ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – element obrzędu zaślubin od XIII w.

Początkowo nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii ślubu. Niewiele osób wie natomiast, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później. I choć wcześniej miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojnę, jednakże tradycja ta spopularyzowała się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Irlandii, we Włoszech, w Turcji czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek razem, niemniej jednak zwyczaj wskazuje, iż kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to zadanie narzeczonego.

Współczesne obrączki ślubne

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną stylistyką. Przez wiele stuleci wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak miedź czy stal), które symbolizowały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich wykonania stosuje się przede wszystkim platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą również często usługę ich grawerowania. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo ważny dla małżonków cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]