Planujesz montaż schodów w domu? Poznaj obowiązujące przepisy

Schody wewnętrzne drewniane kupisz na https://www.oknostol.com.pl/schody/.

Schody wewnątrz mieszkaniu powinny być nie tylko mocne i ładnie prezentujące się, ale też muszą być nade wszystko bezpieczne oraz praktyczne w użytkowaniu. W trakcie planowania mieszkania lub domu trzeba zatem wziąć pod uwagę bieżące przepisy wskazujące jakie warunki techniczne muszą koniecznie spełniać takie schody.

Gdzie podane są obowiązujące wytyczne dotyczące schodów wewnętrznych?

Bez względu na to, czy według projektu planujemy zamontować schody wewnętrzne z drewna, z betonu lub ze szkła, ich struktura musi być zgodna z określonymi w aktach prawnych normami. Instrukcje traktujące o tym, jak winny wyglądać prawidłowo wyprodukowane schody wewnętrzne, zostały przytoczone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tym rozporządzeniu dostępne są dane o całkowitej liczbie stopni w jednym biegu, jego najmniejszej dopuszczalnej szerokości oraz wymiarach stopni i spoczników.

Rekomendowana szerokość i wysokość schodów – norma

Jeśli pragniemy mieć w domu wygodne schody, ich wymiary muszą gwarantować komfortowe korzystanie z nich przez wszystkich lokatorów – również przez osoby skarżące się na kłopoty z poruszaniem się, dzieci oraz osoby starsze. Według przepisów wymienionego wcześniej rozporządzenia maksymalna wysokość stopnia wynosi 19 cm. Wypada jednak wziąć pod uwagę, że najbardziej optymalne są stopnie o wysokości około 16-18 cm. Szerokość stopni natomiast zależy od ich wysokości i kalkuluje się ją podług przytoczonego w dokumencie wzoru.

Minimalna szerokość użytkowa biegu także jest określona w tym akcie prawnym – to nie mniej niż 80 cm, jednakże uznaje się, iż łatwiejsze w eksploatacji są schody o szerokości minimum 1 m. Szerokość spocznika, to znaczy platformy pomiędzy biegami, powinna natomiast mieć minimum 80 cm.

W jednym biegu schodów stałych nie może być więcej niż 17 stopni. Nie dotyczy to jednak m.in. budowli w zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej, a także mieszkań dwupoziomowych.

Warunki techniczne dla schodów zabiegowych, kręconych i wachlarzowych

Prawo definiuje także wymiary schodów wachlarzowych, innymi słowy takich, w których stopnie są w kształcie trapezów, co sprawia, że bieg układa się w łuk. Schody tego rodzaju są niebywale efektowne, a jeżeli będą poprawnie rozplanowane, to również są wygodne. W tym wypadku szerokość stopni powinna mieć minimum 25 cm – to umożliwi bezpieczne ich pokonywanie.

Rozporządzenie określa też parametry, jakie muszą spełniać schody zabiegowe oraz kręcone (spiralne). Dla przypomnienia – schody zabiegowe to schody zmieniające kierunek, lecz nie posiadają one spocznika. Natomiast schody kręcone są konstruowane na planie koła. Jakie wymiary muszą mieć komfortowe schody zabiegowe? Rozporządzenie mówi o tym, że szerokość ich stopni powinna mieć co najmniej 25 cm i trzeba ją zagwarantować w odległości maksymalnie 40 cm od poręczy balustrady zewnętrznej. Podobne wymiary trzeba zagwarantować schodom kręconym, ale w tym wypadku dystans liczy się od słupa stanowiącego koncentryczną konstrukcję schodów.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]