Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Jeśli potrzebujesz sklejek szalunkowych, koniecznie odwiedź tę stronę.

Deski szalunkowe to istotny komponent instalacji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek na ogół używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować obiekty z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach na ogół stosowane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj źle radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy także wynajmem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników oraz głowic.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]