orynnowanie dachu, rynny dachowe

Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów jest tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV czy metalowe – które kupić?

W ofercie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z różnych surowców – między innymi z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania powinno się zatem przedyskutować z fachowcem.

Kontakt:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08