Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Kup szalunki Peri

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, żeby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek czy też mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, która po zdemontowaniu może być użyta ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu inwestorów i wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, metalu lub sklejki, a także łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Zwykle jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję łączą belki, łączniki, głowice ze aluminium lub stali i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które oferują odmienne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Znacznie lepszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]