Badania wysokościowe – bądź bezpieczny podczas pracy na wysokości

Badania wysokościowe Bielsko Biała - dowiedz się więcej o tych usługach.

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów ponad podłogą czy gruntem. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych branż. Jak przebiegają tego rodzaju badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP musi być wykonywana z zastosowaniem specjalnych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc kompletna diagnostyka z zakresu okulistyki, neurologii i laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą). Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też zdiagnozować schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokości, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy martwić się, że niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, że podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż 50 lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je każdego roku.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]