Popularne zabiegi medycyny estetycznej – modelowanie owalu twarzy
Twarz wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu traci z upływem lat swoje młodzieńcze zarysy, a na cerze pojawiają się kolejne zmarszczki i zagłębienia. Wcześniejszy jędrny owal twarzy zmienia się, między innymi na skutek zaniku tkanki tłuszczowej i miękkiej oraz spadku stężenia kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze. Bezdyskusyjny wpływ na wygląd tkanki skórnej mają także ruchy mięśni twarzy, ekspozycja na słońce, oddziaływanie grawitacji i czynniki genetyczne.
Alternatywa dla zabiegów skalpelem – modelowanie twarzy
Wolumetria jest nieinwazyjnym zabiegiem z obszaru medycyny estetycznej będącym alternatywą dla procedur z wykorzystaniem skalpela. Dzięki niej możliwe jest usunięcie zmarszczek pojawiających się na czole i w okolicy oczu, nosa, ust, wymodelowanie owalu twarzy oraz odmłodzenie skóry. W wolumetrii korzysta się z kwasu hialuronowego – naturalnego polisacharydu obecnego we wszystkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w głębokie warstwy skóry za pomocą tzw. ”tępej igły”, co minimalizuje niebezpieczeństwo utworzenia się sińców. Warto wiedzieć, iż przed zabiegiem modelowania twarzy nie ma konieczności korzystania ze znieczulenia, bowiem substancje redukujące ból znajdują się już we wstrzykiwanym preparacie. Nierzadko zabiegi modelowania owalu twarzy rozszerzane są o późniejsze (jednakże nigdy jednoczesne!) iniekcje botoksem, które mają na celu redukcję napięcia mięśni twarzy, a co za tym idzie – ograniczenia w przyszłości powstawania zmarszczek. Sam zabieg nie jest długi, zwykle ok. pół godziny, a pacjenci powracają do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Rezultaty wolumetrii utrzymują się z reguły przez okres 12-15 miesięcy, w skrajnych przypadkach nieco dłużej.
Kto nie może poddać się modelowania twarzy?
Istnieją przeciwwskazania odnośnie możliwości przeprowadzenia modelowania twarzy kwasem hialuronowym. Zabiegu wolumetrii nie wykonuje się u kobiet karmiących oraz w ciąży, a także również u osób z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną, borykających się z epilepsją oraz w stanach zapalnych skóry (przykładowo przy trądziku). Wypada także zaznaczyć, że mimo iż wolumetria jest postrzegana jako zabieg bezpieczny, lecz jak przy każdej procedurze medycznej zawsze istnieje niebezpieczeństwo niepożądanych efektów czy też powikłań.