Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji
Potrzebujesz wiadomości o leczeniu stożka rogówki Kraków? Dobrze trafiłeś!
Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która niezmiernie ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia i może wywoływać kolejne schorzenia oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?
Stożek rogówki ujawnia się już w 30. roku życia
Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie koncentruje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i ma dużo receptorów bólowych, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. Około 30. roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się również widzenie podwójne. Keratoconus nieraz współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie wada jest korygowana przy użyciu okularów bądź soczewek kontaktowych, z czasem jednak nieodzowne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – rozmaite metody
Korekcję stożka rogówki prowadzi się za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Świetne efekty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie astygmatyzmu lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.
Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]