Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Jeśli szukasz szczegółowych informacji dotyczących urologii w Krakowie, skieruj się tu.

U znacznej części pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie intymne, co sprawia, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie niepokojące przejawy choroby, nierzadko odwlekają o kilka tygodni badanie u urologa. Niestety może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych symptomów! Zobacz, kiedy trzeba udać się do urologa

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać masa różnorodnych objawów, które często są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, iż same miną. Na które wobec tego objawy należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na badanie urologiczne? Będą to przede wszystkim jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, a więc pojawienie się w nim krwi albo ropy, jego spienienie czy ciemne zabarwienie, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy mogą być także mniej ewidentne, np. ból w okolicy podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, toteż panowie winni udać się do niego kiedy mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie), utrzymaniem wzwodu czy kiedy zauważą zmiany na jądrach albo prąciu. Trzeba także zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do gabinetu lekarza urologii w celu przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji odnośnie wazektomii, jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają także sporo trudnych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]