Malware i wirus na stronie internetowej – o usuwaniu infekcji WP

Sprawdź, jak łatwo pozbyć się zainfekowanego WordPressa.

WordPress stał się w ciągu ostatnich kilku lat tak wziętym CMS-em, iż liczbę sklepów i witryninternetowych tworzonych z jego wykorzystaniem szacuje się już na miliony. Częstotliwość korzystania z tego systemu zarządzania treścią powoduje, że strony oparte na WordPressie bywają popularnym celem ataków hakerskich. W przypadku zawirusowania witryny malware, nieodzowne będzie usunięcie infekcji z WordPressa.

Jak zidentyfikować zainfekowanego WordPressa?

Obrazy na stronie zostały zmienione bez Twojej ingerencji? Ze strony rozsyłana jest niechciana poczta? Na witrynie widnieją odnośniki do obcych Ci adresów? A może nie możesz się zalogować? To raptem kilka z częstych objawów wskazujących na zawirusowaną stronę. W takiej sytuacji niezbędne jest bezzwłoczne działanie, aby zlikwidować przyczynę infekcji, a następnie przywrócić stronę internetową do właściwego funkcjonowania. Usuwanie malware z WordPressa na ogół przekracza wiedzę ludzi, którzy każdego dnia zajmują się tylko tworzeniem stron i sklepów na tym systemie zarządzania treścią, wobec tego czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania albo po atakach cyberprzestępców warto zlecić specjalistom od tego rodzaju działań.

Jak przebiega czyszczenie zainfekowanej strony na WordPress?

Eksperci podejmujący się czyszczenia malware ze stron tworzonych na WordPressie w obrębie swoich działań naprawczych przeprowadzają wnikliwy przegląd plików oraz baz danych strony. Badają kod użytych na stronie szablonów i wtyczek, jak również pliki wp-config i htaccess. W procesie naprawy zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie konieczne zabezpieczenia, minimalizujące niebezpieczeństwo dalszych ataków. Jeśli długotrwałe zainfekowanie było powodem dodania strony do spisu wykluczeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z WordPressa fachowcy mogą podjąć też konieczne działania w celu skreślenia jej z tego typu “czarnych list”. Regularne uaktualnianie systemu zarządzania treścią i wykorzystywanych na stronie www wtyczek jest niezmiernie ważne, bowiem usunięcie wszystkich efektów infekcji nie daje pewności, iż taka sytuacja nie powtórzy się za jakiś czas.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]