Faktoring – co należy o nim wiedzieć?

Faktoring należy do najpopularniejszych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do firm, które stosują opóźnione czasy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to także najlepsze wyjście dla przedsiębiorstw poszukujących nowych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym jednak opiera się faktoring? Dlaczego jest tak skuteczny? O czym powinny pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

ABC faktoringu dla firm

Faktoring zwykle kojarzony jest zwłaszcza z wykupieniem zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją rozmaitych rodzajów umów, a wykup należności jest jedynie jego częścią. Polega on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu również inne usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rachunków czy doradztwo finansowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla biznesu?

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę zróżnicowane. Aby uniknąć pomyłek, których efektem mogą być duże straty, powinniśmy starannie przemyśleć każdą z nich. Niezbędne okażą się wówczas odpowiednie umiejętności, których nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Z tego powodu wybór faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób wybrać bank, jaki zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, jednak zazwyczaj okazuje się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się problemów.