Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur
Pokaźna porcja informacji o fakturze ustrukturyzowanej. Przeczytaj koniecznie!
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, natomiast dla właściwej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu będzie w pełni czytelny. Fakt, iż faktury mają jednolitą strukturę powoduje, że bez względu na to które aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na nim zyskują
Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim wcześniej otrzymają zwrot VAT, nie muszą przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nie zgubią (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, od towarów i usług oraz dochodowego. Watro zaznaczyć, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono być zintegrowane z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]