ABC jeździectwa – kantar dla konia

Jeśli szukasz kantara, koniecznie sprawdź https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym powinien on pasować do zarysu i wymiarów głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc wybrać stosowny kantar? Na które jego cechy wypada zwrócić uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który wygodniejszy dla konia?

Na rynku dostępne są różne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są polecane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad koniem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. syntetycznym bądź naturalnym futerkiem, które da się odpinać celem umycia. Kantar tego typu świetnie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras gorącokrwistych?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i pasują między innymi do koni holsztyńskich, fryzyjskich, arabskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy shire) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]