Bezpieczne jazda autem w zimie – łańcuchy śnieżne

Łańcuch na opony znajdziesz na ebagaznik.pl.

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]