Hobby obok głównego nurtu – banknoty kolekcjonerskie
Nie szukaj już więcej! Tutaj kupisz banknoty kolekcjonerskie NBP.
Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jednym z pierwszych skojarzeń obok zbierania orderów oraz znaczków jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych pieniędzy zastępczych.
Historia banknotów oraz z jakiego powodu je kolekcjonujemy?
Mało osób wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak uważa wiele osób – na Starym Kontynencie. Pierwsza ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu najbardziej do współczesnych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. za czasów Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Banknoty w postaci jaką znamy obecnie kształtowały się natomiast od VII do XII w. w czasie władzy Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla kupców, bo dzięki nim mogli podróżować na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy usłyszeli o papierowych środkach płatniczych z historii znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat ten sposób rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, ponieważ nie tylko posiadają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od stuleci wszak zachwycają misternym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie upamietniają istotne osoby i zdarzenia
Kolekcjonerzy banknotów, tak jak kolekcjonerzy monet, zbierają na ogół banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, chociaż koszt ich zakupu zdarza się ogromny – wszystko zależne jest od roku ich wycofania z obiegu i kondycji. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w ograniczonym nakładzie, z reguły w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń czy zasłużonych osobistości z kręgu polityki, nauki oraz kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje NBP. Celebrują one m.in. 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie banknot 20 zł). Co ciekawe, poza zachwycającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. efekty kątowe, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i mikrodruki.
Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]