Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Tu dowiesz się, komu zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]