Fotele do komputera – nie oszczędzaj na swoim zdrowiu

Po ośmiu godzinach siedzenia przed komputerem może nas boleć kręgosłup. Szczególnie ważne oczywiście będą ćwiczenia, jednak także to nie pomoże, jeśli przed komputerem siedzimy na niezbyt komfortowym krześle. Z tego względu nie możemy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają bowiem gwarancję tego, iż kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele biurkowe rzutują też na samopoczucie pracowników – ich właściwe wybór skutkuje wyższą skutecznością i podniesieniem kreatywności załogi. Jak więc kupować fotele do biura? Jakimi następstwami może grozić zły wybór takich foteli?

Fotele do komputera – pamiętaj o regulacji siedziska oraz zagłówka

W większych biurach najistotniejsza jest dowolność ustawienia położenia podłokietników, siedziska i zagłówka foteli wyznaczonych do pracy przy biurku. Trzeba bowiem mieć świadomość, że będą z nich korzystać osoby o różnym wzroście – niscy będą skarżyć się na ból kończyn dolnych z powodu nie dotykania całą powierzchnią stopy podłogi, więksi natomiast na ból krzyża po dniu siedzenia na krzesłach z niewysokim oparciem. Ważna jest również równowaga danego fotela biurkowego. Zapewni ją właściwa budowa podstawy – najlepiej taka z pięcioma ramionami. W czasie pracy przy komputerze przydatne okażą się również podłokietniki, które znacząco ułatwią obsługę klawiatury, aczkolwiek są osoby, przedkładające fotele biurowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia wypada postawić na fotele, do których łatwo da się kupić nowe kółka będące często zużywającą się ich częścią.

Zły dobór foteli do pracy przy komputerze – jakie mogą być następstwa?

Najpoważniejszymi dolegliwościami wynikającymi z nieodpowiedniej pozycji ciała podczas pracy przy komputerze są przede wszystkim dysfunkcje kręgosłupa – zarówno w części lędźwiowej, jak i szyjnej. Trzeba poza tym nadmienić, że schorzenia mogą dotyczyć też rąk – szczególnie przy braku lub nieodpowiednim poziomie podłokietników. Miejmy także na uwadze, że nawet właściwie wyregulowany fotel nie da jego użytkownikowi gwarancji zachowania dobrego zdrowia – siedzenie przy komputerze powinno się często przerywać na kilkuminutowe ćwiczenia.